19 марЦртани што преостанаа за постирање.

Постов стана преголем(над 800 коментари) а и да се преброиме до кај сме.

Ако му текнува на некој цртан што го нема во сајдбарот десно и во списоков нека го пријави.Не се прифаќаат "од поновиве" како Декстер, Покемон туку што биле прикажувани 90-ти 80-ти и порано.

Фалат.

-со лавот. – не се знае која држава

-Со будилниците.(ја сом буди будичек…) – словачка-чешка

-Бети Буп

-"Шоиќ"- The Kid(демек така се викал, не е цртан)- британска најверојатно

-Мечињата со добро срце

-Портокаловото сандаче

-Нинџа желки – старите епизоди

-Белчо Стрелчо(Ел Кабонг), Зафркантолито и Момче Бабаче

-Со моливот, пенкалото и гумата,ташната и девојчето

-Кловнот Бозо-фали посебен пост

-Супермен

-Ферди мравката и Гвендолин

-Шарки и Џорџ

-Со двете фигури што се спојуваат и прават разни работи

-Пепе творот

-Петре Клукајдрвецот а.к.а Петре Дупачот

-Спиди(Брзиот) Гонзалес

-Виленка

-Ну погоди

-Тарзан

-Тошо Мачорот

-Томи Вовчето

-Фалат клипови од Колен и од Радувањата на Радован

-Фамилијата Мечки

-Мапет бебиња

може да се стави и Кременковци и такви некои други..

Списоков е отворен за дополнување. 

Дополнети:

-Жолтко и Лутко 

-Том и Џери

-Вовчето од Боливачково

-Унгарски народни приказни

-Попај Морнарот

-Таличниот Том

-Волшебникот од Оз

-Светулката Светле (?) (долгометражен е или не?)

-Цртанот со човечето(дрво среде куќа)

-It’s the wolf

-Патување во центарот на Земјата

- Принцезата која гледа се`

-Спорт Били

-Пчеличето Хачи

-"Палче"

-Пикси и Дикси 

-Мачиња ( куклената серија со кучето Кокер Шпаниел, мачето и папагалот ) 

-Чарли Браун

-Денис ( тоа детето, има и стрип и игран филм ) 

Дополнето:

-Семејството Смола 

-Кучето и Мачето(Полски цртан филм) 

 

 

No Responses to “Цртани што преостанаа за постирање.”

 1. gvendolin вели:

  Тој е цртанот што го барав, само што таа епизода што ја пишав е изгледа кога е на час по историја :) …. Фала :) .
  Се сеќавам на будилниците од пред да го најдам ова….да, да песната е побрза , а и поинаку беа нацртани и се мислам само будилници имаше во цртанот, а не и луѓе….меѓу омилените ми е ..како да не се сеќавам :) .

 2. Moby вели:

  Цртанот е поставен, уште формалност да го “одобрат”

  http://www.youtube.com/user/moby1981retro

 3. Moby вели:

  Таа епизодата што ја симнав со часовниците од 1992 некако како да беше убрзана пример ако нормално е 1 ова беше како x 1,2
  a и музиката ја смениле плус цртанот е “нашминкан” пошто е од 1992
  кај нас најверојатно ја давале првата серија
  Ти текнуваше на цртанот или сега ти текна?

 4. Moby вели:

  Еве се аплоадира цртанот, човечето се вика Јанко Храшко а епизодата “Јанко Храшко на час по музичко воспитување”

 5. Jet Set Avenue вели:

  мислам дека недостасува Le Piaf
  http://www.youtube.com/watch?v=Fo_MbR5q09M

 6. gvendolin вели:

  Моби а виде на facebook?? Некој ги најде The Kid и тој со детето со косата и фабриката за четки ти што го спомна:).

 7. Moby вели:

  Го има, види кај знамето на Франција.

 8. gvendolin вели:

  Среќни празници и тебе Моби и се нај нај…..повеќе цртани понатаму…
  Сите се од 1991-92, а за последниот дури и пасвордот е грешен :( . Тие кај нас што ги даваа беа и поубаво нацртани и музиката беше побрза…. нели??

  Го сними палче???? Лелеле па кога го двале?? Ајде постави го најбрзо што можеш …те молам ;) .

 9. Moby вели:

  И заборавив:) Среќни празници!

 10. Moby вели:

  Го симнав “AKO BOLO DOMA NAJLEPŠIE”, да не ги симнувам и другите сите се од 1992, така?
  Нови се овие не се тие а и мелодијата е различна. Битно серијата е истата.

  Да знаеш дека го снимив со човечето во кибрит што оди во училиште. Повеќе епизоди се изгледа. Имам и од тетка Биберовска и со кловнот Бозо. Со Ферди имам, со мајмунчињата и со Кукури и Кокода

 11. hologram вели:

  Не сум сигурна дали ги видов некаде Лолек и Болек.

 12. gvendolin вели:

  Линкови:
  AKO BOLO DOMA NAJLEPŠIE
  http://rapidshare.com/files/126739019/ako_bolo_doma_najlepsie.rar
  pass: romin_warforum.cz

  AKO MYŠ LIEZLA BUDÍKU NA NERVY
  http://rapidshare.com/files/126741916/ako_mys_liezla_budiku_na_nervy.rar
  pass: romin_warforum.cz

  PÁN, BUDÍK A LÚKA
  http://rapidshare.com/files/126735710/pan_budik_a_luka.rar
  pass: romin_warforum.cz

  AKO SA NAKONIEC NIKTO NIKOHO NEBÁL
  http://rapidshare.com/files/126746436/ako_sa_nakoniec_nikto_nikoho_nebal.part1.rar
  http://rapidshare.com/files/126746522/ako_sa_nakoniec_nikto_nikoho_nebal.part2.rar
  pass : O lovci Horácovi (1992)

 13. gvendolin вели:

  …..И долго бараниот цртан со будилниците конечно е пронајден,само што ова е некоја понова верзија :( .
  Барав некое инфо за цртанов и гледам дека постојат повеќе чешки цртани со будилници:
  Sedem statočných budíkov (1975)
  Sedem múdrych budíkov (1983)
  Sedem výmyselných budíkov (1992)
  Е сега ние сигурно не го бараме овој од 1992 што го најдов…незнам кој од другите е даван кај нас.
  http://img19.picoodle.com/img/img19/3/1/9/f_budilnikm_321ddf1.jpg

 14. MECENA вели:

  Сте ги заборавила ПИНКИ И БРЕЕИН

 15. Moby вели:

  Дај линк. Оделе на Мтв во 90-тите или претходно?

 16. MECENA вели:

  А кај ви се легендарните ПИНКИ И БРЕИН

 17. gvendolin вели:

  …..И долго бараниот цртан со двете дрвени човечиња конечно на Youtube …..уфф колку сум среќна :D ….Моби уживај!!! :)
  http://www.youtube.com/watch?v=-njmn3ZC6sk

  http://www.youtube.com/watch?v=J5HEpEZOPQY

 18. gvendolin вели:

  Moby а на овој ти текнува ?? :D
  http://www.youtube.com/watch?v=a9YWLg0UEO4

 19. цртач вели:

  Ај читајте малце пред да пишете кој цртан го знаете, не само повторувајте веќе спомнати.

 20. Moby вели:

  Македонски народни приказни има доста епизоди на You Tube поставено, целосни.
  А на http://www.badijala.com можеш да најдеш линкови од rapidshare за симнување.

  И објасни за “најубавите светски бајки”.
  Не е Раскажувачот, така?
  Не е ни “Storybook International” ?
  http://www.youtube.com/watch?v=Rs3X90RLW3A

  Ако не е ни тоа, тогаш опиши се` што знаеш.
  Мене нешто ми текнува со Индијанци, па со една планина што требаше утредента да се премести т.е да биде од другата страна

  ?

 21. virial вели:

  МИКРОБИ.

  Дедото Лебеда и двете внучиња.

 22. Перо Ждеро вели:

  незнам дали е спомнат, а треба.
  Драгонбол!
  не е од поновите иначе, од 80-тите е.

 23. moonlight вели:

  Одлично moby као убаво си се сетил/а. Прекрасно, за сите дечиња како порачано.Посебно убаво и корисно за сите оние што работат во образование.Ке можеме ли да ги имаме вака и Македонските народни приказни, или на пример најубавите светски бајки. Многу поздрав,уште еднаш – одлична идеа.

 24. Бунка вели:

  Ах уредничке! Конечно примети некој колкав труд има во серијалов за цртаните, ах конечно, ахххх… =))

 25. Moby вели:

  ако е поврзан со земјотресот, тогаш би требало да ја даваат драмата за 26 Јули
  Фала за инфото

 26. Rewind вели:

  ТВ драма “Скопски сновиденија“ цирка 1987-8.

 27. gvendolin вели:

  Незнам дали имаше гулаби..на тоа не се сеќавам….ми текнува само дека можеби девојчето беше Елена….или пак на сликите имаше некои еленчиња…незнам…се мислам дека е некоја постара серија или филм коо што викаш….како да го најдеме ова :) ???

 28. Moby вели:

  Македонски филм е или серија ама во два дела да речеме.
  Со тоа што тоа со девојчето и “тајните” е еден детаљ од филмот не е некоја главна содржина.
  Не ми текнува ништо посебно едино што памтам двор и гулаби? Имаше гулаби во крајната сцена така? Се разлетуваат и можеби текст дека утредента Скопје ќе го зафати земјотрес…а може и бладам безврска

  Битно 100% Мак.

 29. gvendolin вели:

  Моби баш пред некој ден ми текна дека како мала со другарките кај баба ми на улица копавме под земја и баравме некакви “тајни”…е сега …мислам имаше некоја серија, филм или емисија со едно мало девојче кое си прави свои тајни … на некоја подлога си лепи разни шарени сликички,предмети, песни ги покрива со стакло и ги закопува под земја…такви тајни баравме и ние :) ….само незнам дали е некоја наша македонска серија или друга…али знам дека постои :) .
  Те асоцира ли ова на нешто??

 30. gvendolin вели:

  Ехх..баш се израдував дека ќе ги имаме сите епизоди :( …..јас ги симнав Лилипут пут :) …таман се.
  Ок..ако најдам ќе ти пратам….

 31. Moby вели:

  сега само што ги симнав линковите, тоа се истите снимки што ги имаме, без една епизода
  (да не пробаш и ти да ги симнеш)

  некад ако ја најдеш таа епизодата што фали, па извести:)
  позз

 32. Moby вели:

  мислиш на мтв или кај мене на блог?

  пред 2 недели снимив 2 “нови” епизоди од Пожарникарот Сем а и денеска сабајле дадоа една епизода

 33. gvendolin вели:

  Хехх…баш фина страна :) ) ….Го има и Ллипут пут :) ) …ја разгледа??

 34. gvendolin вели:

  Нели пред некое време ми бараше нови линкови за зајакот и зелките …сега најдов :) Еве:
  http://bbb.warvara.net/?p=2045

 35. Moby вели:

  таа сабајле пред програмата не ја снимив не ни очекував
  а во 10 и нешто снимав ама ја прекинаа на крајот и ја избришав

  пп да.ама отпосле:)

 36. gvendolin вели:

  За Кај тебе на блог :) ….да го гледав Сем сабајле пред 7, а пишуваше дека и во 10:25 пак ќе го даваат ..таа ја сними?
  А пп виде???

 37. gvendolin вели:

  Moby… толку од цртаниве??? :(

 38. gvendolin вели:

  Ех :( …..
  Ај ваљда после олимпијадава ќе продолжат со емитување на цртаните и пак ќе имаш работа :) .
  Незнам за која емисија станува збор…нешто подетално??Кога ја давале??

  ….”moby1981retro” кој и да е, е цар – точка!
  Ги има качено еден куп цртани и детски образовни емисии од времето на и пост комуњарите. Како не го мрзеше да снима од МТВ (најверојатно VHS) и потоа да ги реенкодира па да ги аплоуда на Јутуб. И најодозгора си има време и да води блог!
  А на Gvendolin фала што го пронајде по овие интернет беспаќа…
  Ова е коментар од http://www.tracker-mk.org

 39. Moby вели:

  Гвендолин, еден човек ми прати порака прашува за некоја детска серија
  најавната шпица одела:

  ajde ajde da se druzime, bez drugari e tazno drugarstvoto e vazno ajde ajde da se druzime

  Да не знаеш нешто?
  бтв, завршив со клиповите немам ништо друго.

 40. Moby вели:

  http://www.facebook.com/group.php?gid=21570416991
  бушава азбука

  а за сликата па нека стои сега за сега таа што е сега па ќе видиме кога ќе ми здосади ќе ја сменам:)

  и денеска фатив на А2, некој нов лолек и болек со зборување во право беше

 41. gvendolin вели:

  Moby дај линк за бушавата азбука :D

 42. gvendolin вели:

  Може ова http://img329.imageshack.us/my.php?image=23547fb73670f5d2zv3.jpg
  ….само ова е најава за цртан филм на РТБ1.
  Мислам дека најмногу би одговарал Ушко… баш секој се сеќава на него :)
  http://img329.imageshack.us/my.php?image=400pxdobranocoz4.jpg
  или оваа
  http://img329.imageshack.us/my.php?image=z1504308xwu1.jpg

 43. Moby вели:

  http://www.facebook.com/group.php?gid=35962392463

  Еве отворив групата се вика Ретро серии и цртани филмови – Македонска телевизија
  :) ))))

  Не ми текнува која слика да ја ставам, да не имаш некој предлог? ставив една слика од кукури и кокода безвеза колку да има слика

  Која слика мислиш дека ќе одговара?

 44. Moby вели:

  На facebook има група “Бушава Азбука” па им ги постирав линковите а и мелодијата што ја ставив тогаш на блогов за да ја симнат.

  Таму има и линк кон сајт наводно имало торент тежок 4,3GB со сите епизоди ама не сум проверил.

  Сакам да отворам група на Facebook за цртани филмови.

 45. Moby вели:

  Прив. порака ја имам избришано. Ја па мислев дека од You Tube сум ги симнал.
  Ај стварно дај линк да видам од кај се симнати

  Ќе го ставам така ама ме нервира..поарно сликата да беше полоша. Ако нема друго ќе го ставам така, а понеделник е добра.

 46. gvendolin вели:

  Нели имаш линк на пп тогаш што ти пратив?? Не сум сретнала до сега други линкови…ако има нешто ќе ти пратам.
  Да,да еве пуштив стварно шушка и куца :) ..па шо има врска стави го така…барем снимката е арна ;)

 47. Moby вели:

  ај ако сакаш дај линк од кај се симнати.
  Ја мислев дека се од You Tube симнати, ама сега гледам ги нема или се избришани.

  Да, за тие кај што фали Четврток.
  Не сум ги пуштил а сега Вторник сакав да ја аплоадирам ама има звуци се слушаат од еден тип како пишува на тастатура, јаде смоки и свири..

  Па мислев ако можеше да се најде епизодата без тие звуци, ако не ќе го ставам како што е.

  Пушти ја Вторник, ќе видиш…

 48. gvendolin вели:

  Ја имам Вторник.
  Јас ти дадов линк да….во тие фали Четврток,а не Вторник….или ти имаш симнато друг линк??

 49. Moby вели:

  Престанав да пратам дали даваат ама изгледа не даваат.

  Туку да не имаш со Зајакот и Ловецот епизодата Вторник?
  Ти ли ми даде линкови за симнување?
  Сега сакав да ја поставам ама има звуци се слушаат еден тип пишува на тастатура, јаде смоки и свири

  За другите незнам а Понеделник е добра.
  Ај и ја да видам може ќе најдам

 50. blogposter.blog.com.mk вели:

  Атомската Мравка, Душко Долгоушко, Брзата Птица Итрица (Турбо Биљбиљ Ептен Курназ), КАЛИМЕРО!?

 51. gvendolin вели:

  Еј заборавив… имам линкови за Таде и Мазола :)
  Сакаш????

 52. gvendolin вели:

  Па незнам …
  Може беше долгометражен….незнам на крај фатив.
  Да,да скоро се имам симнато од You Tube :) .
  На МТВ оддамна немаат дадено некој цртан или сум грешка???

 53. Moby вели:

  Лолек и Болек. Нели тој нема зборење?

  п.с Си отворила на You Tube? Уште дваесетина клипови ми останаа и толку.

 54. gvendolin вели:

  Хех…моментално на А2 го даваат Лолек и Болек…со превод, не синхронизирано……и додека пишувам го прекратија :) со ЦСИ….

 55. Moby вели:

  Чили Вили не беше сигурно а не беше ни претходниот, а овој е тоа што треба да биде а сигурно има уште многу вакви цртани/епизоди ;) а да сум запамтил посебно некоја не.

 56. gvendolin вели:

  Да де да заштитен знак на Швајцарија ….и до сега колку што знам најдовме 3цртани во кои се појавува и за сите те прашав и не ти текнува :)
  Кој знае на што си мислел тогаш :)
  За Чили Вили уште првиот пат кога го спомна те прашав рече не е тој..значи остануваат другиве два..ама па сега не ти текнува ич на цртанов…како не ги најдов тој ден :) ваљда ќе знаеше кој е ;)

 57. Moby вели:

  куче-бернандинец со буренце со вино прицврстено околу врат што спасува планинари од премрзнување тоа е во Швајцарија заштитен знак

  по описот тоа е тоа. сега не дека ја нешто сум мислел баш на овој цртан:)

 58. gvendolin вели:

  Моби ти за овој со бернандинецот праша уште оддамна…мене не ми текнуваше ништо…..и нели по некое време прашав на форумот цртачи и ми го пратија тој првиот клип и мислам кажа ти дека не е тој, а и не ти текнувало баш на цртанот, тогаш онака си го спомнал ….ама кога го изгледав првиот приметив дека уствари не ќе да е тој, таму кучето си пие од буренцето, не им дава на другите….а во овој вториов им дава:)
  ….незнам по тој опис тогашен твој овој вториов клип (денешниот) ми е поблизок…штознам

 59. Moby вели:

  не е важно. ја прашував за maxipes fix дали го давале кај нас. http://www.youtube.com/watch?v=Hr0b0SSZ-Hs
  а другото се помешани сеќавања

 60. gvendolin вели:

  Види ги горните коментари од оваа страна и ќе ти текне за кој цртан ти викам.

 61. gvendolin вели:

  Па тој ти што го спомна еднаш..па после кога ти пратив еден клип не ти текнуваше ништо од цртанот и рече тогаш онака си го спомнал….ти текнува???
  За цртанов ти кажав дека прашав и на цртачи форумот.

 62. Moby вели:

  со кој бернандинец?

 63. gvendolin вели:

  Moby де види да не е овој цртанот со бернандинецот???
  http://www.youtube.com/watch?v=MHVg4bQNqh8

 64. Bogomolec вели:

  Се извинувам, не видов дека веке ги имате спомнато.

 65. Bogomolec вели:

  Мислам дека ги имате заборавено:Досетливиот Добромир, Густав, Тетка Биберовска.

 66. Moby вели:

  ја видов сега програмата на тв:)

 67. gvendolin вели:

  Моби денес мора да снимаш :) Радувањата на Радован во 10:25 :)
  …ајде чекаме клип …

 68. Падобранeц вели:

  Ќе ги стај, осечам

 69. gvendolin вели:

  Може…незнам,не ми текнува баш на серијата.
  А гледаш овој Моби нарочно не ги става клиповите…досадни сме биле :D

 70. падобранeц вели:

  Не е тоа Гвен. Ова се викаше “Едно лето“, а епизодата со спасителот што го бараат са вика “Херојот со црвен џемпер“. Она, се стркалува топката, девојчево трча по неа и стокец и спачек идат еден накај друг а херојов застанува меѓу нив и ги сопира со голи раце :D :D :D
  А тоа боја кога ќе истурат е Фијатот Иљадатриста на некој наставник или директорот пошто ги казнил нешто мислам ама не сум сигурен за ова.

 71. gvendolin вели:

  Да не е “Долго топло лето” или “Едно топло лето”?
  На серијата не ми текнува..музиката да и насловот да,ама на серијата неможам да се сетам.

 72. Moby вели:

  еве ја
  http://www.tvojamuzika.mk/cvetko1982/files/2720/13522/Superhiks%20-%20Trumano%20-%202003%20-%20Superhiks%20-%2005%20-%20Edno%20leto.mp3

  а серијата најверојатно се вика како и песната од Суперхикс
  “Едно лето”

 73. Moby вели:

  колата му ја полија.

  Сега ми текна дека во една песна Суперхикс ја имаат истата мелодија од воведот, ќе ја најдам

 74. Moby вели:

  испаѓам=излегувам? Денеска не.
  Ај на Падобранец ќе му текне, таа серија одамна ја немаат дадено.
  А во друга една епизода играа фудбал во мааало а тој еден не ги пушташе и им ја дупна топката. Во истата епизода мислам дека децата му ја полија топката со боја:))

 75. gvendolin вели:

  Ех…незнам…ај после ќе мислам :)
  Сега ќе испаѓам….ти не испаѓаш ??? Или ??

 76. Moby вели:

  нови, нема нови цртани на МТВ.
  Др-Глобил ако го рачунаш за нов, кој друг?
  А Глобил баш ми стана интересен она докторрррре од кучето, го гледам кога чекам после Глобил кога има цртан за симнување.
  Нема нови цртани на МТВ.
  А за серии да не зборуваме, како Ребробил. Што викаат Хрватите дно дна.
  А старите изгледа им се на ептен стара техника снимени не можат да ги емитираат или па јадните не можат да ги најдат:)
  Како Трета смена, Девојките на Марко и други.

  а како се викаше таа една серија имаше 3-4-5 епизоди а една памтам во една епизода едно девојче си играше со топка и и излета топката и да оди да ја земе налета кола памтам беше црвена знам и изгледот, и пред да ја згази едно дете ја спаси. па после го бараа кој бил, пишуваа состави за него итн.

  Исто имаше убава музика во интрото, многу убава музика…

 77. gvendolin вели:

  Не бе не…таман ми е :)
  Некогаш онака ќе се разнервирам….леее сонце имаше денес, а јас го преспав…знаеш оние пролетни денови :) …али нема врска…ќе има сонце и друг ден :)

 78. Moby вели:

  не ми требаат козаците таа што ја даваа ја имам.

  абе убаво..не е ништо убаво треба нова програма да даваат, да се осовременуваат и техника и водители и све, ама ај сегашниве деца имаат кабловска, интернет па не се за жалење.
  А од друга страна си викам да беа саглам телевизија и да правеа програма немаше да ги репризираат стариве работи.
  Не дека ми стало, ама онака нека ги има.
  Ја Игра например меѓудругите не сум ја ни видел, ама ја има. Ако сакаш некогаш, ја имаш.

 79. gvendolin вели:

  Па да поубаво ми е навечер..тишина…милина :)
  А Ивце да, го даваат во 7 и после околу 4 реприза.

 80. gvendolin вели:

  Фино.
  И од козаците имам линкови од рапид,ако сакаш ќе ти ги пратам :)
  Сега значи ти останува само да снимаш….цееело лето.
  Некако коо да почнаа повеќе цртани дневно да даваат….убаво :)

 81. Moby вели:

  Навечер повеќе ти одговара за учење? добро и ја навремето навечер да учам повеќе ми одговараше.
  ама откако работев втора и трета смена(трета смена од 22-06) не сакам да ме разденува буден.
  Сите одат на работа а ја се враќав од работа. Нездрава работа, се забегува

  а што па со Ивце-Пивце отсабајле ли го репризираат?

 82. Moby вели:

  Гвендолин, уште да го поставам со Тројцата козаци ми остана и Игра, линковите/постовите горе-доле ги обновив нема повеќе на веох и клипови што не функционираат

 83. gvendolin вели:

  А јас што седам цела ноќ ради тоа и Ивце-Пивце на телма….добро почесто и учам навечер….али некогаш само за тоа оти со мобилен нема шанси да станам :)

 84. Moby вели:

  аха, значи во 7 па во 16 реприза.

  па ок, ако можеш да се сконцентрираш на учење, супер.
  па после преку ден на спиење:)
  A зимно време е глупо се забегува зашто брзо се стемнува и не го гледаш денот. Лошо е тоа.
  Не те фаќа како депресија, меланхолија дека темница, дека денот го преспиваш?
  Мене ми беше глупо што ми се случуваше од трета смена да одам втора, тоа еднаш во неделата, и некогаш не сум можел да заспијам и оп после пак на работа и не сум спиел по 2 дена. Лошо..
  Затоа сега уплав ме фаќа од разденување:) ;)

 85. gvendolin вели:

  А сабајле во 8:20 Микроби го даваа….а тој го сними :) ?

 86. gvendolin вели:

  Па да, поарно тие цртани да ги даваат,а не новиве што се стварно за никаде….па и филмови и серии..каде на друго место ќе ги видиш,ако не на МТВ :) …или на некоја снимка дома…ако имаш :)
  Знаеш колку цртани симнав,а и ќе симињам и некои уште не ми се ни изгледани….има време,шо викаш битно е да ги имаш :)

 87. Падобранeц вели:

  Моментално иде Микијева Радионица на МТВ. Не знам само кои се гласовиве и дали се од времето уопште. Да не им текнало да ги ре-синхронизираат? Мада не верувам. Го сними можда, Моби?

 88. gvendolin вели:

  Еве друг одговор…значи епизода од 3 серијал, ти од кој симна?

  A vrlo je moguće da su Smogovci, čini mi se treći serijal, kada su na odmoru u nekom dvorcu. Tu ima nekog skrivanja, ima šuma, ima jezero (ili rijeka) gdje Nosonja ide da peca, ima djevojčica (Lara, Lana, tako nešto…) u koju je Bongo zaljubljen……..

 89. Moby вели:

  ништо, една епизода од Смоговци, таа серија тебе треба да ти е позната.
  да, треба да се регистрираш за да можеш да го пребаруваш сајтот.
  супер сајт.

 90. падобранeц вели:

  Mobi ова СФ бара пасворд. Шо тоа си симнал?

 91. Moby вели:

  ти викам не се знае дали е од Смоговци. Точно, детето е со “плава” коса и има некои “моќи”, очекував да има едно 10-11-12 год. а ова во еп. што ја симнав го запишуваа во прво одд.
  Ја таа ако сум ја гледал на 3,4,5 год. возраст ништо чудно што ми изгледал за “голем”.
  Едино што имам сеќавања некои и со природа, со една шума едно како нивно тајно место а серијава сега-за сега ми изгледа како урбана со градски локации.

  Нај во сеќавање ми е делот со рулетот, ако го има значи тоа е. А најавната шпица ми е блиска ептен
  А забележав дека хрватите имаат дрпнато уводната шпица од Враќањето од/во Идн ли беше или Династија или таа една друга, битно дрпнато е 100% ;) :)
  ја гледав/симнав епизода 20

  а сега гледав има и подфорум со цртани, има доста за симнување ако те интересира гвендолин.

  за цртанот со бернандинецот не знам што сум кажал, сега не ми ни текнува:) тој цртан.
  има доста цртани од тв белград што треба да се проверат. “проблемот” е што многу од цртаните таквите сум ги гледал на 3,4 возраст а и тој што ти викаш да не е од Смоговци можеби и целата серија сум ја гледал а врска немам тоа како на сон се`.

 92. gvendolin вели:

  Добро,значи од Смоговци е тоа…
  А за тој цртан со бернандинецот што го спомна ти викам го знаат,само се уште нема наслов…а и некој праша дали е дел од Чили Вили…ти текнува баш тоа и јас што ти викав и слика ти покажав….ама не е,нели??

 93. harizma вели:

  Не можам се да читам се, ако се најдеш меѓу следните арно, а ако не ништо Ми текна на Радован ама гледам имаш слика од лошото детиште Хуго, не знам како беше тој со Пепе сака бисери цртан со дејство у вселенски брод

 94. gvendolin вели:

  Моби за денес пишуваше многу цртани според програмата,али не видов баш што и кога оти се брзам за на испит…..така да снимај ако можеш околу 10,околу 14,околу 18 ..незнам пак провери ја програмата…пишуваше некој си со дух,малата Лулу,тетка Биберче,Палавковци…и други…не запамтив.

 95. Moby вели:

  незнам дали е тој, има шанси.
  Симнав една епизода, ќе ги симињам постепено.

  http://www.serbiafun.com/smogovci-t14904.0.html

  тука се линкови од Смоговци, 31 епизода.
  а на сајтот http://www.serbiafun.com/
  има секакви работи, вчера го разгледав, падобранец, има натпревари од Црвена Ѕвезда кога станаа прваци, Југославија битни натпревари кошарка и фудбал,екс-ју стари филмови како Жикина Династија, Тесна Кожа, Камионџии има дури и Македонски филмови како Тетовирање, се ` што може на човек да му текне го има.
  Музика, Магазин, Нови Фосили комплет сите албуми, игри , програми, книги…Странски филмови

  И денеска сабајле ја дадоа епизодата со Октоподот, истата што и вчера. Кога ќе дојде на ред ќе ја аплоадирам.

 96. Moby вели:

  Уводната на Смоговци е земена од овој филм од 1960
  http://www.youtube.com/watch?v=2v3jd7l9UWo
  со Јул Бринер,THE MAGNIFICENT SEVEN вестерн филм а ја имало и на реклама на Марлборо цигари што можеби и биле давани кај нас и така одтаму ги “знам” Смоговци.

 97. gvendolin вели:

  Па пишав дека е најдено оти се совпаднаа некои работи (натприродна моќ, езеро, шума,тајни друштва…)…ајде де нема врска :)
  Може е тоа.Јас ја немам гледано таа серија и стварно незнам…нема врска.
  А за цртанов е ако де нека се помачат :) може па некој ќе го најде баш тоа што го бараш,па кога ќе видиш слика,клип ќе ти текне ;) .

 98. Moby вели:

  бтв нели ја Смоговци ги постирав во еден пост пред неколку месеци заедно со други серии.
  а нешто ми се вртеше најавната шпица па му ја отсвирев на еден другар постар е неколку години и му текна.

  а сега како ми текнала после толку време и дали дур сум барал други работи на you tube сум го пуштил клипот претходно не сум му обрнал внимание па од таму ја “знам”, или пак на ХТВ имало некој прилог, незнам.

  ти викам, не е ништо сигурно, видов на википедија Бонго се појавува од третиот серијал тоа ти е од 11-та епизода па натаму а третата е емитувана во 87-ма значи тогаш сум имал 6 години.

 99. Moby вели:

  абе остај “не ги мачи” кога ни ја не знам што точно барам. сега не се сеќавам на ниеден детаљ ниту пак кучето како изгледало.
  ниту знам нешто содржина, “улоги”..:) така само сум лупнал.
  исто и за Смоговци си им напишала пронајдено, а не е ништо сигурно дека и сеќавањата се минимални на ниво на сањарење, кој може да знае што сум гледал на 3,4,5 год. и од 2-3-4 цртани,серии да си исповрзам да направам попара:)

 100. gvendolin вели:

  Па да де тој со волкот,овцата и шарпланинецот ти го кажав….го додаде во листата….It’s the wolf….Јас ќе те спасам овчичке :)
  Значи да пишам да бараат уште,дека не е ниеден од тие што ги пишале…ок..

 101. Moby вели:

  Не е пронајден.
  Тоа е некој амерички даван на Тв Белград/Нови Сад а пренесуван од Тв Скопје.
  А сега не се ни сеќавам нешто, заборави го.
  Така нешто ми дојде откако ти го линкував Maxipes Fix:)

  има и други такви некои како например со волкот и овцата и “шарпланинецот” овцата кога ќе се развика доаѓа кучето и ја спасува обично волкот јаде ќотек, кучето има едно како стап.
  Не го барај, го има низ нетов.
  има и доста други што се давани тоа чудо колку разни цртани и по потекло и по бројност, и самата знаеш.

  А сега на децава им “продаваат” Рабробил…Спореди Трета Смена, Девојките на Марко, и други некои со Рабробил..
  од Трст виа Скопје (85`, 86`) наваму ништо не е снимено.

 102. gvendolin вели:

  Сум гледала…за никаде.
  А што мислиш јас не си гледам секој ден МТВ ;)
  Ех,па баш за тетка Биберче ми беше….ај може утре.
  А за тоа на пп што ти пишав …шо викаш?? Пронајден е или?

 103. Moby вели:

  Цртанот со Каспер не го снимив тој малата Лулу го снимив ама после го избришав амерички од 1946 интересен вака ама не е нешто значаен
  палавковци го снимив, “нова” епизода беше
  а тетка Биберовска не го дадоа
  џабе стоев за да го снимам сосила гледав Ребробил незнаеш која тортура…:)

  за овие “маки” што ги трпам главен гледач на мтв што станав треба боречка пензија да добијам:)

  Си гледала Рабробил?
  ако не, и немој! ;)

 104. Moby вели:

  Харизма, не те разбрав сега:) ме прашуваш за цртан?
  “пепе сака бисери” е “Микроби” цртанот.
  имам пост за него и друг пост со линкови за симнување.

 105. gvendolin вели:

  Да де сватив што мислиш :)
  Аха,да имаш пишано дека има одјавна/најавна шпица на италијански.
  Јас изгледа го немам гледано..онака по описот не ми текнува….

 106. падобранeц вели:

  Мислев: ех-кога-би-го-нашла. Иначе све напишав таму кај што еднаш го спомнав. Мислам дека треба да е на РАИ – италијански, ама ова онака, зборам…

 107. gvendolin вели:

  Ех да го најдам …како? :D
  Кажи цртанов каков е …чие производство? Некоја информација плус…..
  А за клипови само на македонска, друг спас нема :P

 108. падобранeц вели:

  Гвен, тој да го најдеш највише ми значи + клипови од Портокаловото Сандаче и Колен и ќе се смирам. :P

 109. gvendolin вели:

  Moby ти текнува на таа серијата што ја спомна со детето кое било паметно, видовито… со рулетот…што Падобранец мислеше дека е Арабела…
  Епа пишав на форум и добив одговор дека е изгледа Смоговци…
  Еве:
  Bongo iz “Smogovaca” je imao natprirodne moci, poput telekineze… Mozda na njega mislis? Plavokos decak, ukoliko me secanje sluzi…. Znam i da je pomocu svog kompjutera – Commodore 64 :) – pricao sa vanzemaljcima, da je gledao kosarkasku utakmicu na TVu i uticao na rezultat itd… Mozda je on?

  И што викаш тоа е или??

 110. Падобранeц вели:

  Арабела мислам да не беше преведен “Прстенот на Арабела“ ? Имаше некој волшебен прстен и например ќе го впери во некого и ќе го претвори во нешто. Чак си цртавме прстени со фломастер да си играме Арабела :) Али уствари многу малце ја памтам приказната што беше. Види на сајтот на листата од страна, под Аабела, има фото галерија чак и аудио од шпицата.

 111. Moby вели:

  тој Арабела не бил анимиран. Со што беше?

  а имаше еден со “волшебните четки”, на едно дете му растеше коса многу брзо и имаше како фабрика за правење четки а работеа деца сосила, правеа четки за чистење кондури од косата негова.

 112. Падобранeц вели:

  Мислам дека кај нас се само овие две вртени

 113. Moby вели:

  оо овој 20 епизоди имал.
  досега дадоа 2, снимив една а насловот не го знам не го дадоа.

 114. Падобранeц вели:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies%2C_kot_i...

  Тоа е целиот линк, трите точки се од насловот на цртаниот.

 115. Moby вели:

  па Полска школа, најверојатно со некој друг Полски цртан.

 116. gvendolin вели:

  И друго….
  Прашав и за цртанот со бернандинчето што го спомна Моби…го знаат,али уште нема наслов..
  Прашав и за цртанот што го спомна Падобранец со детето и девојчето коо од картон што биле, што кога се смееле главите цели им мрдале…детево што си купило радио од кај чичкото-преварант…..е за овој уште нема одговор,ама може ќе се појави некој што го знае…

 117. gvendolin вели:

  Еее, а музиката баш кога им е брканицата,кога убрзува од кој цртан ми е позната?? Многу ми е позната и слична со некоја друга,а незнам која.

 118. gvendolin вели:

  Јас како што го разбрав вчерашната ја снимил.
  А денешната беше со октоподот…па ти не ја фати ли?? Јас нели ти пишав..
  Па, да така нешто е слично на мачката,глувците и кучето…малку потемни цртежи. Сликите што се на носталгија се со поживи бои…не е до толку на цртанов.

 119. Moby вели:

  дај го линкот од википедија целосен.

 120. Moby вели:

  ги имам порано гледано ама никогаш не би се сетил да го барам тој цртан. повеќе ми е позната музиката на крајот а тоа е и заедничко со овие што немаат зборење дека потешко се памтат.

  еве, ја поставив таа што ја снимив
  http://www.youtube.com/user/moby1981retro

  дадоа 2 а снимив една.

  И Ajax што прашуваше за Палавковци кога ќе ги ставам ги аплоадирав и нив

 121. Падобранeц вели:

  Моби, да тој е со октоподот, значи немало капетан него кучево е капетанот. Така како со водени боици да е цртано ко шо памтам.
  Еве попис: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pies%2C_kot_i...

  Кои ги имаш?

 122. gvendolin вели:

  Го сними…еее супер :D
  Ти го имаш порано гледано или не ти текнува??

 123. Moby вели:

  а во денешната имаше и еден ковчег па се караа нешто со мачката и им падна(ковчегот) во морето, кучево/капетан отиде по него а долу имаше октопод па пак
  мачкава го спаси.

  а пират да не ти се меша со тоа човечето Гоша на сон кога пукаше со флиперот во бродот и тоа човечето/капетан што се смееше?

 124. Moby вели:

  Падобранец: Абе нешто пиратов крие некое богатство во ковчегов, мачкава све го избегнува пошто ја малтретира, знам живеат покрај море, можда е светилничар типов а не пират и друго не ми текнува баш.

  ——
  Ги гледав двете еп., едната ја снимив, во втората што ја дадоа денеска сабајле имаше едно светилник беше, мачка има и веројатно е тој истиот со тоа што нема едноног пират а кучето може да се смета како капетан.
  Полски цртан, Варшава.
  а линковите не се отвораат.

 125. Падобранeц вели:

  Наша, со македонски титлови.

 126. gvendolin вели:

  Се даваше на МТВ или некој пренос??
  Пошто на муабетев со еден србин баш за арабела,прашуваше дали е давано тоа кај нас …незнаев,а знам дека е спомнато тука дека го давале некогаш,ама незнаев дали на наша тв или пренос.
  Кај нив исто осумдесеттите била давана серијава.

 127. Падобранeц вели:

  Еве и ова се даваше осумдесеттите и го спомнавме:
  http://www.nostalgia.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=39

 128. gvendolin вели:

  Падобранец ….ако си уште тука,гледај на прва го даваат цртанов.

 129. gvendolin вели:

  Да….ама капетан никаде не се појави…бар во денешната епизода..за друга незнам…….

 130. Падобранeц вели:

  Еее супер, мислам дека ова е тој со едноногиот капетан те гусар што го спомнувавме и ковчегот бла бла. Мачкава и кучево живеат кај капетанот…

 131. gvendolin вели:

  Го најдов цртанот што го спомнав….еве:
  http://www.nostalgia.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=235&Itemid=306
  Анимација слична на “Куќичка со дворче”…и тема иста,само што тука кучето ја мести мачката,али на крај самиот наседнува на своите глупости и мора мачката да му помага….

 132. gvendolin вели:

  Денес даваа некој цртан што не се сеќавам дека сум го гледала порано, а музиката ми беше многу позната.
  Го пишуваше како “Куче и Маче”.Кучево беше капетан на брод,а мачкава работник… му чистеше, готвеше, фаќаше риби….наеднаш почнаа да се бркаат …кучево падна во водата,почна да се дави,незнаеше да плива и мачкава го спаси….си се гушнаа и заврши цртанов :)
  Полски ваљда беше…шознам…
  Моби го гледаше?

 133. Moby вели:

  дали ги испроба тие линковите од кукури и кокода? да не бара лозинка па за џабе да симнувам..

 134. Moby вели:

  гвендолин, ете го поставив мразулко што беше на веох во два клипови.
  денеска уште еден ќе поставам.

 135. Ajax вели:

  Сакам ова да ви го покажам

  http://www.youtube.com/watch?v=tkYaauQkSFc

  (не, не се давало кај нас: само е одлично.)

 136. Moby вели:

  епа супер, браво :)
  клиповите деновиве ќе бидат готови
  вчера и завчера нешто со аплоадот не бев добар заглавуваа, би требало утре/задутре да се поставени.

 137. gvendolin вели:

  Јунска денес т.е вчера ја започнав …па ќе видиме како ќе испадне :)
  Среќна сум,вчера си положив 2испита. :D

 138. gvendolin вели:

  Ги имам симнато Мразулко сите од Youtube,освен тој клип од veox….линковите ми требаат за на форумот да ги поставам:)
  Па незнам мислам скоро се имам освен Ушко,ми фали некоја епизода,Којотот,Душко..тие не ми се симнати…. и нормално се што ти е ново снимено :)

  Да,да и јас кај Развигор прочитав…ама не им е баш целосна програмата,а може и да не е баш точна…шознам…

 139. Moby вели:

  тука си?

  ги ставам по ред како што беа постирани само обратно, уште Новогодишна сказна вториот клип после тие се на ред .
  сега и тој што беше на веох ќе го ставам на ј.т во 2 дела, сега знам како.
  а за сајтот на мтв ќе видиме:) има 3 1/2 нови вести и денеска беше падни стани, да не пријавеше развигор немаше ни да знам дека работел два саати:) сега гледам пак е online сајтот

  денеска беа Калимеро и математиката, и Пожарникарот Сем.

  Јунска сесија а? Најискрено сочуство. ај ти држам среќа:)

 140. Moby вели:

  аа е така ти е кога не ги симнуваш:)
  треба некој ден да ги симнам тие со Lego коцките оти you tube во последно време многу брише и суспендира акаунти

  што имаш симнато од цртаниве?

 141. gvendolin вели:

  Moby ќе можеш во скоро време да ги ставиш на Youtube клиповите од Мразулко??
  Денес даваа некој цртан?
  Еее а примети ли дека сајтов на Мтв проработел? :D

 142. Moby вели:

  да, заебава нешто. батали ги, имам симнато една програма од торент сосе кракот може клипови да се едитираат

  сите што не ги прима на тјуб ќе ги сечам на повеќе делови и на тјуб ќе ги поставам.
  Игра и Мразулко една епизода

 143. Падобранeц вели:

  Отворил некој ВЕОХ у задње време? УАТ Д ФАК?!!!

 144. gvendolin вели:

  Ја видов јас програмата,ама не ја дадоа цела.
  За во 10:25 го пишуваше Душко Долгоушко и толку….дадоа само за до 16 часот и ја прекинаа.
  Еее фино Сем не го изгледав тогаш :)

 145. Moby вели:

  имам Веселите Грашковци 3 епизоди, имам Волшебниот молив крајот фатени 2-3 минути нецелосна, имам Калимеро една, Бананамен две, козле-бозле една, штрумфови една, Плутон, и Пожарникарот Сем.

  а за денеска незнам што имало а и сабајле мобилниот сум го исклучил и не ја видов програмата

 146. gvendolin вели:

  Незнам…
  Е стварно,а што имаш снимено??? Баш и не гледав деновиве ….што се имаат давано??
  Денес во 18:40 даваа ли цртан?

 147. Moby вели:

  Босанка е најверојатно, ако може нека го постави негде за гледање/симнување.
  а и нашиве ќе го дадат некој ден. имам доста снимено нови досега непоставени, па ќе го дадат и тој пак.

 148. gvendolin вели:

  Фино…али не ме интересира баш тоа во моментов :)
  Пишав сега за Радован,па чекам одговор …..ако има у скоро време некој линк одма ќе те известам :)

 149. Moby вели:

  кај Миленко на Канал 5 има гости од хрватска зборат за вонземјани, интересна емисија

 150. gvendolin вели:

  Па поима немам на која тв…Може па и од Босна да е таа што го има,оти како што приметив,а и ти нели дека во Босна ги давале истите цртани како и кај нас….така да може и да е од таму …незнам.
  Нема спомнато на која тв ….изгледа не се сеќава.
  Јас баш и пишав ако може што побрзо да го постави на нет цртанов,ама кажа имала проблеми,на касета и бил,па дали незнае да префрли на комп.или што е проблемов незнам,пошто бараше помош на форумов…..ама до сега нема ништо ново,штознам за понатаму.

 151. Moby вели:

  не бе, све убаво уште и полека ти го кажува за да го меморираш убаво. Ладнокрвен.
  вториот пат кога му отидов не го најдов и не сум го видел таму па тој за тоа така и се понашал пошто и онака си викал очи нема да ми видите
  Клошар.

  А србите тие па откај Радован, на кое тв го давале?

 152. gvendolin вели:

  Кој знае и чиј мобилен ти дал :D
  Ај батали го….
  На српскиот форум некој го имаше Радован …така барем пишаа….само девојчево нешто проблеми имала со картицата,па неможела да го стави на комп. незнам шо како.
  Кога ќе го постави ќе те информирам одма. :D

 153. Moby вели:

  што направив, ништо.
  му го вратив празното, ај се случува и тоа демек, ми даде друго, Шрек 3 дел. + Штрумфови ги имало и му земав
  “каталогот” цд со се` што може да ми изреже. Му земав и мобилен за утредента да сум му нарачал.
  епилог: точно, Шрек3 го имаше ама го немаше Штрумфови а работата беше за нив, а на другото цд имаше некој филм уште не сум го гледал. А мобилниот му е секогаш исклучен.
  А не сум го ни приметил повеќе да стои таму.
  Да ме заебал мене, не ме заебал, се заебал самиот зашто така ако мисли во животот далеку не стига.

  А ја не ни очекував дека го има, само ми е како можат така во очи те гледа и те лаже и луд те прави. Тоа на интернет го нема, нигде не е ни спомнат а он клошар го имал.

 154. gvendolin вели:

  Моби, а ти што направи со Радован??
  Нели продаваше некој?? Или и тоа испадна празно :) ??

  И друго…..изгледа секој ден околу 18:40 на МТВ почнаа со давање на цртани….за денес незнам што ќе даваат.

 155. gvendolin вели:

  Ајах не ми е познато ова што си го пишал…..

  Еве тука има линкови од руски цртани за рапид ако ве интересира :)
  http://rapidlinks.ru/?go&cat=5&p=0
  http://detskaya-kniga.nnm.ru/

 156. Ajax вели:

  Барав информации за една серија _за_ анимиран филм, и не успеав да ја идентификувам.

  Документарна, од барем двесетина епизоди.
  Се даваше барем двапати, околу 1990.
  Секоја* епизода беше посветена на анимацијата во една земја во светот.
  Титловите и нарацијата беа на англиски, мислам.

  Имдб, историчари на анимација, форуми, сето тоа го испитав и не ја најдов.

  Чудно. Можеби била некаков хибрид, произведена на диво… ама не, имаше интервјуи на аниматори од разни земји, а не само исечоци од филмови.

  (*) исклучок: мислам дека еден пар епизоди беа за иста земја/регион.

 157. gvendolin вели:

  Епа шознам….така си претпоставив :D

 158. Moby вели:

  па не баш:) различни се

 159. gvendolin вели:

  Епа мислам дека е истиот глас и од кенгурчето опа-оп.

 160. moby вели:

  а дали го препознаваш типот во воведот на коз. боз.?
  го има често во македонски народни приказни
  а по филмови не сум го видел

 161. Moby вели:

  епа тие кај што нема зборење/дијалози се потешки за памтење

  а и го немаат многу давано тој цртан

 162. gvendolin вели:

  Па добро,да и ти си у право :)
  Ама сега не ми се свиѓа баш,а и коо дете мислам дека не сум го сакала оти па не се сеќавам многу на некои посебни случки и епизоди.

 163. Moby вели:

  е сега посебен..од кај да знам. навремето кога немало ништо друго биле добри.

 164. gvendolin вели:

  Не ми е баш нешто посебен Козле..не ми се свиѓа баш…..а тебе?
  На проектирање на мебел и ентериер на шумарски.

 165. Moby вели:

  не, козле претходната недела една ја снимив а една не ја снимив ме зезаше тв картицата и не ја наместив пред да почне
  ѓубре тв картица имам, уште од кога го купив компјутерот лани ми прави проблеми. има некои багови и тера инает

  на кој факс студираш?

 166. gvendolin вели:

  Ни јас не го изгледав :( ….бев на испит.
  Ај утре може пак ќе го дадат.
  А и Козле денес даваа? Па не пишуваше мислам на програмата.

 167. Moby вели:

  знам, го наместив мобил. и се разбудив во 9;00 ама пак сум заспал:)
  а од козле-бозле снимив една епизода

 168. gvendolin вели:

  Денес околу 10 – 10:20 ќе го даваат Волшебниот молив….ако можеш снимај :)

 169. Moby вели:

  Не, Пјотр го спомна.
  А тој го има гледано најверојатно на видеокасета или имал некоја сликовница. Дека има некое Полско потекло.
  А кај нас не е емитуван.

  А за цртаните, оваа недела немам ништо снимено а исто и во Саботата. Незнам ни што даваа неделава.
  Што ќе снимам, ќе го аплоадирам. ете имам на профилот на ју тјуб некои цртани вратено а ги вметнувам и во постовите.
  Одзема време и досадно е.
  Ја повеќето од цртаните не сум ги ни гледал:)освен кога сум ги снимал:)

 170. gvendolin вели:

  Хех..Кире Бананамен во 10:25 ..снимај! ;)
  А за пред тоа,за во 9 не видов.
  Козле го сними или??

 171. gvendolin вели:

  За глувчешка работа да дознавам …не нее.
  Шведскиов цртан за кој прашував го бараа на цртачи и кога го видов ,глувциве ми се видоа коо познати ,па мислев да не е тој од МТВ…само што овој е долгометражен,па мислев тоа што се даваше на МТВ да не е серија од истиот…затоа прашав ….а не дека ме интересира цртанов,онака само ;)

 172. Moby вели:

  Moby, а тој шведскиот што дадов линк,тој ли е Глувчешка работа што го даваа едно време?? Или го немаш фатено тој??>>>

  Па тој линкот е некој Шведски цртан и тоа како беше 60 и нешто минути.
  Глувчешка работа е веројатно француски дека тие кога набавуваат не носат еден по еден цртан туку “на големо”
  па овие поновиве се претежно Француски па и Глув. работа е веројатно Француски.
  Тие може и беспари им ги даваат ако се продукција на Француски еквивалент на МКРТВ со намера “да се шири францускиот јазик”

  Французите се фанатици за такви работи па ништо чудно.

  Ако сакаш да дознаеш за цртанов прашај на некој Српски форум. Го имам видено на РТС утринската програма. Може ќе ти дадат и клип. ;)

 173. y123ds-p вели:

  Радувањата на Радован(Бохоушек)

 174. gvendolin вели:

  Moby денес обавезно да гледаш,а и да снимаш….. 11:20 – Козле Бозле :D

 175. Moby вели:

  тие се некој други глувци:) не се истите

 176. ratatata вели:

  а бе како се викаше оној што ја вртеше главата за 360 степени??

 177. Падобранeц вели:

  Не е, ни Клипер ни Пик. Овие ти се од крај на осумдести. Овој јас што го зборам е постар, со слика ко акварел.

 178. gvendolin вели:

  Падобранец праша:
  Да прашам: спомнат е оној рускиот со мачка, лош едноног пират кој и е газда и има некој ковчег што многу го пазеше пиратов?>>>>
  Никој не го спомнал.Друго што имаше?
  Абе нешто пиратов крие некое богатство во ковчегов, мачкава све го избегнува пошто ја малтретира, знам живеат покрај море, можда е светилничар типов а не пират и друго не ми текнува баш.

  Ај види дали е овој:
  слики – http://www.sfr.com.pl/galeria.html

 179. gvendolin вели:

  И што сега само Штрумфови ги даваат… :( (
  Па не се нешто посебно,освен синхронизацијата…не ги гледам секој ден,кога ќе ги ставиш на youtube ќе ги изгледам.
  Ауу…да и Глобил и некој си Коки сабајле околу 10.
  Е зошто прекинаа со убавите цртани?
  Moby, а тој шведскиот што дадов линк,тој ли е Глувчешка работа што го даваа едно време?? Или го немаш фатено тој??

 180. Moby вели:

  Денеска беше како Текнувало. Оти Алчко например во денешната не се ни појави.
  А ако викаат различен актер за секоја улога ќе треба 100 луѓе да викнат:)

 181. Moby вели:

  Гледај Бумбари ако има во Недела, тој е Др.Глобил.
  Со тоа што сега е 16 години постар и со помалце коса:)

 182. gvendolin вели:

  Па јас викам дека е гласот сличен,скоро ист со на Груевски..ај нема врска. :)
  Ама за Ацо се мислам дека го има по народни приказни…шознам??
  За во вчерашната Штрумфови незнам,ама во таа што си ја ставил со дрвото со чоколатца не е…женски глас е.
  Еве го ацо пак :)
  http://www.maccinema.com/avtor_detali.asp
  Дај види ако не те мрзи и по другиве глумци дали го има тој што го бараме??

 183. Moby вели:

  Незнам за таа на You Tube на оваа што ја снимив вчера гласот на Алчко(+кувар) е тој, Доктор Глобил т.е Никола Груевски:)))

 184. Moby вели:

  И што прави “кројачот” во претставата?

  A toj на сликата Ацо 100% не бил на ниедна мак. приказна. ги мешаш

  Што ја затупевме, па викаш бил Никола Груевски – Глобил:)

 185. Moby вели:

  Јок, “Сомнително лице” беше со Петре Прличко и нема врска со описот. Taa што ти ја опишував ако не си ја гледала на Собраниски Канал тогаш не ја знаеш.

  А овој Ацо Јовановски си го помешала, тој нема глумено во ниедна македонска народна приказна.
  А тоа што ти опишував со тој што гледаше на полна месечина за месечината “да се отвори” и да му исполни желба тоа не беше македонски приказни а се викаше “Огледало” или така нешто. И најавата – музиката баш ми текнува. Па нели откако му се исполни утредента зема да цепи дрва секирата – злато, дрвата злато, магарето- злато, лебот, ракијата злато
  кога се фалеше дека “ќе убива луѓе и дека ќе ги плаќа”

  Епа тој истиот е и кандидат за општински избори во претставата што ти ја опишувам. А тој за кој прашуваше е Адвокат во истата претстава. Во Штрумфови е Алчко. А го има и во Бумбари.Тој е “Доктор Глобил”

  А линкот што си ми го испратила е од некој Шведски цртан од 1986-та.

 186. gvendolin вели:

  Во доктор Глобил..сега околу 6:20 го репризираат на МТВ, ако можеш гледај.

 187. Падобранeц вели:

  Тој бе, плав. Само незнам за цртаниот кај што викате дека тој збори.

 188. gvendolin вели:

  Глумецов за кој зборуваме е оној од бумбари со долгата коса,а напред коо прокелав…ваљда ти текнува?
  …..мислам дека има наочари,а за рекламава не ми текнува..

 189. Падобранeц вели:

  ТВСА е Сараево, нормално. ТВ Скопје се уклучуваше и таму, и во Загреб, не само во Белград. Љубљана слабо ја памтам.

  А овој глумецов што го зборите има ли наочари? Порано со долга коса сега скоро и ја нема. Мислам дека е од Кумановски театар. Имаше некои реклами со него порано, мислам за Ботони – копчара, со Тијана заедно.

 190. gvendolin вели:

  Леле да,да…. ми текнува на една претстава што така почесто ја даваат на Тв…Весна Петрушевска глуми,после тој стариот Ацо мислам беше што го има по народните приказни(една приказна кога неможеше крв да гледа),мислам кројач е во претставата….така нешто.На истата ли мислиме??
  Од оваа претстава повеќе ми иде познат тој глас одколку од Бумбари.Ај ќе ги изгледам во недела ,па баш ќе приметам.
  А за Телма…па штознам може има 9-10 години…незнам баш…а зошто?

 191. Moby вели:

  чекај сега ми текна:)!
  Како се викаше таа книгата што се одигрува во Македонија во “српското”, комедија со тој типот што ќе се кандидира за нешто како Претседател на општина:)?

  Епа во претставата го глуми Адвокатот, идниот зет на ќерката од типот што му е противкандидат:)
  Ja imaat давано претставата и на телевизија може си ја гледала или може гостувале во Велес или па ако ве носеле во Ск. на театар.

  Инаку тој е типот 100%. Во цртанот гласот малце си го трансформира, има сличности со Груевски

  пример Вртевме
  В’тевме
  ама тоа гласот малце си го трансформира

 192. Moby вели:

  Епа тој со долгата коса.
  незнам вака кај има глумено, од “попознативе” некои серии го нема, Трст виа Скопје го нема, во Солунски Патрдии, Викенд на Мртовци такви некои го нема, во детскиве што беа не ми текнува веројатно Не,

  едино можно е да го има како спореден лик во “Македонски народни приказни” ептен споредна улога.

  Тој е повеќе по театарски улоги, во Средно го имам гледано во улоги, кога не носеа:)
  и на Глумците пеат изгледа има пеено

  Кажи ми Телма од која година ја фаќате во Велес? Не преку Кабловска и сл. туку на обична антена

 193. gvendolin вели:

  Да,да тој со долгата коса…ама баш сега не ми текнува на гласов негов.Го прашав Струмјан,ама незнаел….рече ќе видел една епизода,па ќе каже чиј е гласот :)
  Нема врска,само онака ми беше сличен….

 194. Moby вели:

  Сабајле гледав, гласот на Глобил е на еден актер не е од овие што се најекспонираниве
  Име и презиме не му знам а фацата вака му ја знам.

  Ако беше тој па баш Бумбари таа серијата од 90-ти што одеше пред еден месец и ти што ја спомна
  колку беа во групата нешто како група беа, 4 луѓе?
  Синот на Ристо Шишков не, Тони Михајловски Не
  е сега двајца остануваат. еден со кратка коса еден со долга. тој со кратката мислам тапанар во серијата Не ни тој
  тој четвртиот.
  Во серијата има долга коса сега има кратка

  Не е некој експониран актер

 195. gvendolin вели:

  Moby ти текнува на оној досадниот цртан “Глувчешка работа” што го даваа во 7 на местото на Ушко….мислам дека после Ушко тој го даваа…за сега зборувам,за пред некој месец….
  Епа дали е овој тој цртан??
  http://www.kanalfilm.com/rattis.htm
  Ама на овој пишува 64минути,може има и серија…де види дали се тие глувците или не??

 196. gvendolin вели:

  Знам дека е со Прличко,ама ова е од охридски театар…..а Весна ја има во претставата нели??Значи е таа со кројачот..не ми текнува како се вика.
  Е како Ацо мислам го има во народните приказни….бар така мислам,шознам…А за таа емисија што ја опишуваш ептен ми текнува…ја знам ..само ете мислев дека можеби е приказна,а и дека Ацо е глумецот,ама не бил :)
  Ама чекај малку…баш вчера ги изгледав штрумфовите,гласот не ми е баш сличен..ај сега баш ќе приметам.

 197. gvendolin вели:

  Епа оваа емисијава што ја имаш опишано нели е приказна или не??
  Па да тој е и тој што неможеше крв да гледа …Ацо Јовановски :?
  http://www.vest.com.mk/default.asp?id=479&idg=1&idb=165&rubrika=%40ivot

 198. gvendolin вели:

  Чекај ти уствари мислиш на “Сомнително лице” ??
  http://www.youtube.com/watch?v=YG1ufqQGXJE
  Само ова е од охридски театар…ја имаат давано на А1 почесто.
  А Бумбари мислам дека имаше во неделата.

 199. gvendolin вели:

  Мобу…гласов на Алчко нели е женски??Мене баш и не ми е сличен со гласов на Глобил..
  Еве сега видов т.е. слушнав баш од таа епизода ти што ја имаш ставено на youtube.
  А и шо толку ја затупевме со гласовиве?? :) )
  Дај да си се навратиме на цртаниве….а??

 200. Moby вели:

  т.е книгата може и да е од српски автор а не македонија во “српското”

 201. Moby вели:

  Епа тој е за истиот збориме, тој е гласот на Доктор Глобил.
  Денеска во Штрумфови беше гласот на Алчко(кувар беше)

  Уште ли оди Бумбари? ако оди види

  Гвендолин незнам дали мислиме на истата претстава, незнам дали беше кројач
  Претставата е според книга што е задолжителна во Средно.

  Има некои општински избори, дејството е во времето кога сме биле под српска окупација
  Книгата и претставата е комедија.

  Главниот лик се кандидираше за “градоначалник” а појма нема од држење говори. И тој незнам како се вика можам да ви го опишам со друга улога:)
  Тој е истиот во таа улогата во една емисија на МТВ кога упорно гледаше во Месечината а прилепчанецов овој што е во Солунски Патрдии што го глуми Пејо
  тој во улога на наратор кажува што ќе се случи дека чека на полна месечина месечината “да се отвори”
  и што ќе кажел тоа ќе му се исполни.
  И овој кажа се што ќе допрел злато да се стори па после жена му му даваше да јаде дека и лебот и ракијата ги правеше злато.

  Епа тој истиот во претставата е кандидат на општински избори.И како што кажав појма нема од држење говори и него го подучува Кирил Поп Христов што да збори.
  Во претставата има и жена а ќерка му планира да се венча со неговиот противкандидат кој му живее под кирија.
  Па овој после му дава една недела да се исели.
  Епа тој противкандидатот е тој за кој што збориме.Во претставата е Адвокат.

  А во претставата точно ја има и Весна Петрушевска а маж и беше Микиќ (ако така се презива)

  Како се вика таа книга/претстава?

 202. gvendolin вели:

  Ама и кај нас го имаат давано 100% е сега на која тв незнам,само што не сум го гледала….барем така мислам,пошто ич не ми текнува…тоа ми е се од раскажано.
  Падобранец каде сии??? Ајде изненади со некој одговор ;)

 203. gvendolin вели:

  Ќе ги најдемеее…има време ;)

 204. Moby вели:

  Тоа TVSA ако е ТВ Сараево а Тв Скопје колку знам се уклучувале на Тв Белград
  а пак ако бил преведен тоа Буцко и Луцка ништо не значат кај нас може биле Саше и Здравкица:)

  незнам гвендолин овие цртани ти се веќе како во математика интеграли, лимеси

 205. gvendolin вели:

  Цртанов со пчелките се викал “Bucko i Lucka u zemlji maslacaka”…кај нас незнам како бил.
  Го давале на TVSA пред 20 години….изгледа…..

 206. gvendolin вели:

  Ми го спомнаа дека го давале кај нас,а и на 2-3 форуми српски,хрватски видов дека го спомнуваат,што значи и кај нив бил емитуван.
  Па шознам цртанов е изгледа даван кај нас некаде околу 85…може и подоцна,јас не се сеќавам на овој цртан….поима немам :) Можда на Падобранец ќе му изгледа познато.

 207. Moby вели:

  епа дека рече “со бледи цртежи нешто како тој со глувците,кучето и мачката.” мислев си нашла слики:)

  Си прочитала негде за цртанот или ти се сеќаваш?

 208. gvendolin вели:

  Нема линк…неможам да го најдам цртанов….го барам подолго време.Ти си го гледал или?

 209. Moby вели:

  Незнам, ја тогаш му возвратив на мејлот и му оставив линк од постов сега дали го прочитал и добил или му отишол како спам па не го прочитал незнам.
  Ако ја прочита темава ќе види.
  блогот му е http://antidem.blog.com.mk/

 210. gvendolin вели:

  Moby за оној цртан со таблата и кредата што ти пишале изгледа е “Simon in the Land of Chalk Drawings” еве:
  http://www.youtube.com/watch?v=Ki7jJgL6hDY
  Ај баш прашај го Ajax.

 211. gvendolin вели:

  Па незнам ти викам онака ми дојде сличен гласот …..
  можда и трескам глупости :)
  Ај баш види утре …го даваат околу 14:30, во серии е…секој ден даваат.

 212. Moby вели:

  Ја не верувам дека е Груевски. Груевски е меѓу првите (ако не и првиот) брокери во Македонија, уште од формирањето на Македонската Берза, па беше Министер за Финансии од 98′-02′
  Може играл по претстави во основно евентуално средно

  А тој цртанот од кога е? Не може Министер за Финансии да позајмува глас во цртани филмови ;) :)
  т.е може ама не верувам:)

  ќе го видам цртаниот ама уште сега ти кажувам не е тој ;)

 213. gvendolin вели:

  Фино,фино…ти значи ептен се заинати за видеата :)
  Па ова за Груевски шо знам ти викам… :?
  Брат ми ми кажа на некоја емисија дал изјава дека поради политиката го запоставил театарот….а и гледал некоја претстава со него…..а гласов ми е некако сличен,малку потенок… :? :? :?

 214. Moby вели:

  хаха нема шанси:)

  туку му ја најдов финтата на You Tube сега ќе ги постирам сите што ги “запамтил” дека тогаш ми ги избришал. 2 Пинк Пантер епизоди и 1 Мачорот Силвестер.
  поради нив тогаш ми го избришаа профилот.

  Вчера пробав со најмал квалитет на видеото(за побрзо да пројде а и да нема многу штета ако непројде:), и го прифати.
  Сега ќе ги ставам дури мислам и со подобар квалитет дека се, во wmv и само се скратени за 1.1 секунда вкупно (почетокот и крајот)

  Не дека е којзнае што ама кеифот е голем:) Софтверот “памти” најверојатно според Ip adresata и според должината на видеото.
  Глупо е што Iп-то ми е секогаш истото (макар да и ова може да се реши) така да по ова би “страдале” сите видеа долги точно 6 мин. 28 сек. Поинаку не може да се објасни што под друг профил ги постирам а пак ги “памти”
  You Tube v.s Moby – 1:1

  гвендолин Груевски нема шанси:) Него го има само во Еднооки:)

 215. gvendolin вели:

  Баш пред малку го гледав Доктор Глобил на МТВ…и онака си слушам и си гледам,и приметувам уствари дека гласов на Глобил ми е познаат …. Никола Груевски :) ) Шо знам?? Негова ли е синхронизацијата или сум грешка??

 216. Moby вели:

  Не. Не бев дома.Утре.

 217. gvendolin вели:

  Моби го гледаше Глобил??

 218. Moby вели:

  дај линк:)

 219. gvendolin вели:

  Уште еден нов цртан за во листата :) ….мислам дека не е спомнат до сега.
  Чешки цртан филм со некои пчелки со кофички што собираа нектар од млечки и глуварчиња…..со бледи цртежи нешто како тој со глувците,кучето и мачката.

 220. Moby вели:

  не ми е гајле тоа можам да го ставам на веох.ком или на друг сајт туку мене ми е од кај знае софтверот дека баш тој клип претходно го тргнале од кај знае ?!?

  друг наслов други тагови нов профил во тагови нигде нема спомнато оригинален наслов
  тоа е само Формалност да го направат достапен софтверот да го направи достапен клипот
  Има клипови долги 9 минути а 5 минути после поставување стануваат достапни Неможно е од да речеме 60.000 Нови клипови сите тие некој да седнал и да одобрува а ова може ова не може

  Кое гњавење стварно е Глупо што истите клипови што еднаш беа пак ги ставам и вакви работи ме дотепуваат.
  Од кај знае копилето дека е истиот клип?

 221. gvendolin вели:

  Па не го ставај тој клип :) …..само се мачиш.

 222. Moby вели:

  Почна да ме нервира овој You Tube ставав клипови и откако ќе се аплоадира клипот чиста формалност е после 5 минути треба да се појави како “Live” и може да се гледа
  и сега тој истиот клип што тогаш ми го избришаа и ме предупредија се појави Rejected (terms of use violation) .

  нејасно ми е кој к. им е кога тие клиповите луѓе не ги прегледуваат НЕМОЖНО е од илјадници нови клипови секој ден
  Како го “препознаа” дека е истиот клип не ми е јасно.
  многу го тупат жими се`..

  Сега треба да барам некоја програма да го скратам клипот за една секунда па веројатно да не го препознава повеќе кое гњавење се

  дури сега ми е јасно што направија тогаш 160 клипови не е заебанција

 223. Moby вели:

  Пуштив во 14 30 имаше некаков директен пренос, камен темелник удирање на спомен соба за М.Тереза

 224. Ajax вели:

  „Moby за оној цртан со таблата и кредата што ти пишале изгледа е “Simon in the Land of Chalk Drawings” еве:
  http://www.youtube.com/watch?v=Ki7jJgL6hDY
  Ај баш прашај го Ajax.“

  Го знам овој цртан. Не е тој.
  Овој цртан (Сајмон) се има давано на РТВ Загреб, ако не и пошироко, по име „Дјецо, Ивица се зовем“.

  Мејловите на Моби ги добив. Ама оваа тема со стари цртани е многу повеќе компликувана отколку што ми е важна, и затоа не сакам повеќе да читам за неа. Се бавам со цртани на други начини… На пример, студирајќи цртање од тука http://www.animationarchive.org/2006/05/meta-100000-animation-drawing-course.html

  не бара пари, и уште поважно не бара памет, знаење… :Р

 225. Ajax вели:

  Еве овој со Снежната кралица треба да се додаде

  http://www.intv.ru/view/?film_id=31088

  Овој се даваше барем еднаш, едно саботно претпладне околу 1989.

  http://www.intv.ru/view/?film_id=11752

  (Режисерот Бакши е либанско потекло. Годинава треба да излезе со нов долгометражен.)

  А овие можеби веќе сте ги поставиле

  http://www.youtube.com/watch?v=60k-FUsNz0w

  http://www.youtube.com/watch?v=00jRJndDCDA

  (последниов ич не го сакав, морам да речам)

  јас ги симнувам со Real Player Download manager.

 226. Ajax вели:

  Само да ви го посочам ова (ако не го знаете)

  http://www.intv.ru/genre?genre_id=11

  Ако не ви се најде за овие цртани на списокот горе, ќе ви се најде за друго.

 227. Moby вели:

  жими сите пожари во понди-панди ;) :)

 228. gvendolin вели:

  Денес 18:45 -Пожарникарот Сем :D

 229. gvendolin вели:

  Некој го бараше Шчепан и Иренка нели??
  Незнам дали е најден до сега,затоа еве го:
  http://www.youtube.com/watch?v=z32Pa8I42i0
  Кога го давале ова кај нас?? Јас не се сеќавам да сум гледала вакво нешто.

 230. gvendolin вели:

  Moby ти па мислиш оти ние ги сакаме цртаниве и другите ги сакаат…како не :)
  А ептен супер ќе испадне да го има Радован..и така никаде го нема.Јас минатата недела најдов некој линк за Радован на рапид…и го симнав,ама врска немаше со цртанот некои приказни нешто поима немам.

 231. Moby вели:

  gvendolin, истите се. од с.в.-рса

  падобранец, веќе ни мали деца не се плашат од полиција не па возрасен а шо па “тезга” има, сосила да ми ги даде филмовите не му ги земам:) не ми се исплаќаше да се враќам дека не ми е во населба вака од извиЏење не ми личеше на лажов има некои шанси дека не лажеше за Р.на Р па тогаш ќе му земам друго цд.
  Упорен, го имал баш Р. на Р. ај и тоа да го видиме

  Што викате има шанси 1 месец да му стоело цд со Р.на Р. и само една копија да продал? поради тоа го тргнал. Ја му викам не бе нема шанси а тој Така викаш дека ти го сакаш цртанот и мислиш сите го сакаат

 232. Moby вели:

  Кој цртани ги даваат во последно време? Последно знам за Веселите Граш.
  1 месец наназад кој се` ги даваа?

 233. Moby вели:

  Не а и пораката не ти ја прочитав. Утре.

  А овој како ме заеба ми идеше да се изедам:)
  секако после празниците ќе го побарам па тогаш ќе му земам друго
  Абе ПРАЗНО цд еј ;) да знаев како се става ќе ставев емотикон – ШОКИРАН:)

 234. Moby вели:

  Исто го има и Лолек и Болек за 150 денари не кај тој овие се демек оригинали. Некои нови епизоди се и чудни се дека боите се поживи. онака го купив тој цртан и навремето не ми беше интересен.
  Ако сака некој да си купи ја го купив од плоштад кога ќе го поминеш Камениот мост и после кинеската продавница после трафиката има една како сталажа со филмови и со анимирани, маѓудругите го има и Л. и Б.
  инаку има и други, попај, таличниот том, го има Мачорот Феликс што го спомна Ајакс и уште некои други

 235. gvendolin вели:

  Значи типов ги има сите можни цртани,не треба да бараме веќе на нет :) ))…. ама на празнo CD :) .
  Туку кажи дали го гледаше и дали го сними Кукури??

 236. Moby вели:

  Денеска еден тип што продава пиратски филмови и анимирани пошто го имаше Штрумфови почнав муабет за цртани и случајно му го спомнав Радов. на Радован оти се фалеше дека можел се` да најде. И тој прв ми дојде на памет дека викаше се` можел да најде а знам дека го нема никаде на интернет.
  И за чудо, не ми се веруваше вика дека го имал. Се заебаваш? Не. Да не мислиш на некој друг да не си помешал? Не. Со Бохоушек, го прашувам. Да-вика.
  Во моментот го немаше а тврди дека му стоел на “тезга” 1 месец и една копија продал.

  Не знам што ќе испадне рече дојди после празниците му реков да ми направи една копија од Р.на Р. и да ми даде каталог цд што се` има. Кога дојдов дома цд-то што му го купив од Штрумфови беше празно:) До сега се нервирав. Абе празно цд упм како да не се нервираш?! еј:) Во Авганистан нема вакви работи и плус 20 филмови се 3 долари.

 237. Падобранeц вели:

  А Рекшо, а Гвен? :)

  Моби, сега иди со легитимација од видео клуб и претстави му се како инспектор и собери му све. Ако не ти верува преврти му ја тезгата или викни му полиција.

 238. gvendolin вели:

  Moby денес обавезно да снимаш ако можеш…..во 14:40 Кукури и Коткода :D

 239. Падобранeц вели:

  Прашање до Ајакс: дали тој францускиот цртан, со табла и креда, почнуваше со некакава кукла-глувчица која се спушта по еден мал тобоган до подрумот каде почнува приказната? Можно е таму да имаше некоја табла и креда… Го имам спомнато овој со кукла-глувчица претходно, а сигурно беше француски и го даваа во рани осумдести. Синхронизиран е на македонски.

 240. gvendolin вели:

  Овој Буратино се вика “Приключения Буратино” …..руска верзија на Пинокио.
  Еве го на мултики:
  http://multiki.arjlover.net/info/prikluchenija.buratino.avi.html

 241. Moby вели:

  http://www.youtube.com/watch?v=Hr0b0SSZ-Hs

  Овој дали го знаеш? Чешко-Словачки се вика “Maxipes Fix”
  Дали одел овој кај нас?

 242. Moby вели:

  Toj Буратино да не не се вика така?
  Како е во оригинал?
  Види во списокот
  http://multiki.arjlover.net/multiki/
  Сите можат и да се симнат.
  Види и тука
  http://www.animator.ru/db/?p=films&let=2

 243. Moby вели:

  Еве, во оригинал barbapapa
  http://www.youtube.com/watch?v=8LYzZtA3-Hs

  Virtuella за него рекла” тата брада и мама пуслица лиЧеа на компир и беа браЧен пар,а то хоботницата мислам бесе розева со огрлица и трепки големи.не памтам на кој јазик идесе.ваљда српски.”
  Овој изгледа намерно не сум го ставил на список дека на Тв Белград сте го гледале. Затоа и Virtuella за него прашува како за “тата брада,мама пуслица и хоботницата мица”

 244. Moby вели:

  http://www.youtube.com/watch?v=gjdb-2u67Ac

  клип од С.Смола во оригинал Mézga család

  Еве што кажал Падобранец
  “Да бееее…Со розовата ракета на дување што навечер ја вади детето од под кревет и полетува од кров на зграда…Ваљда така се викаше – Фамилијата Смола.
  http://www.youtube.com/watch?v=-5uXgkc8jOk&feature=related
  Одеше некаде околу ‘83, а дали и пред тоа го давале со оглед дека е од крај на шеести, не знам. Мислам дека беше титлувано, не синхронизирано.”

 245. Moby вели:

  добро што ме потсети сум заборавил да го вметнам Семејството Смола, од тој е пронајден клип а нема пост.

  Исто има и еден друг па да не ги мешаш тие два.
  Падобранец ако чита нека каже дали одеше во две тури со пауза од некол. години.

  Тој другиот е мислам холандски или германски треба да проверам и е исто со фамилија. Ќе најдам линк.

  Бтв нешто имаше од Семејството Смола земено во еден скеч одамна на К-15 со роботот што повторуваше нешто како Емзиперикс Емзиперикс Јелемкез Јелемкез Пачворк
  Ја не сум гледал С.Смола ама има спомнато дали на блогов или по форуми беше нешто како Емзиперикс во С.Смола .

  Палавковците, да, ми ги избришаа. ок, ќе ги ставам наредно нив тоа после први. И симнувајте ги клиповите што ви се свиѓаат нека ги има на повеќе места . да не ми се заебе хард-дискот:)

 246. Moby вели:

  Мачорот Феликс дали го даваа на ТВ Скопје? Ако бил прикажуван ќе го вметнам.

  Тој “Француски цртан емитиран раните 1980ти ” да не е италијанскиот La Linea ( Баљум Баљум)?
  Од Колен имаме пронајдено слики http://moby.blog.com.mk/node/125144#comment описот повеќе ме потсеќа на ла линеа, кажи нешто повеќе.
  Отвори ја темата за Колен ако е тој ќе ти текне дека е ТОЈ. Замисли да си авион! а да си мува? а да си авио-мува? па Фалбаџијата.

  Советскиот долгометражен ќе отпадне оти се договоривме да не ставаме долгометражни:)Чисто само ќе го побарам во таа листата со советските ако го има ќе можеш и да го симнеш, ако ти значи нешто цртанот:) А се симнуваат ако си од македонска ip адреса после 2 после полноќ па натаму.

 247. Moby вели:

  Добив писмо со дополнувања на цртаниве па ќе го постирам тука и ќе го одговорам овде. Некој ако знае нешто нека се надоврзе.
  Мејлот е од блогерот со корис. име Ajax
  http://antidem.blog.com.mk/

  Eve koi nedostigaat od listata na tvojot blog

  Macorot Feliks, Felix the Cat – фасцинантна серија
  според мое мислење, и класик. веројатно
  го има на Јутјуб итн.

  Француски цртан емитиран раните 1980ти -
  мали шанси да е Колен,.
  Опис: има црна табла и бела креда, и
  кредата црта по таблата најразновидни
  нешта, додека истовремено оди дијалог
  (можеби меѓу цртачот и некое дете). Овие
  цртежи и теми се трансформираат едни во
  друга толку брзо да се дезориентираш. За
  тие пет-десет минути, како цел универзум
  да се прошетал.

  Следен цртан: Буратино, Советски
  долгометражен,
  според руски роман за деца кој е
  намерна верзија на Пинокио, напишан од некој
  од Толстоевите (не Лав туку негов
  роднина). Се даваше неколку пати нна тв. Висок
  квалитет.

  Унгарски: серија цртани, во две
  тури/подсерии. помеѓу чие емитирање во 80ите
  имаше интервал од неколку години. имаа
  ист главен лик, но доста друга тематика.
  Кога ја најавија втората бевме многу
  заинтересирани, што значи д првата
  подсерија беше доста добра.
  Вторава беше со патување со вселенски
  брод и посетување на различни светови.
  Нејзината прва(?) епизода беше со
  планета на дводимензионални луѓе. Нашиот
  јунак имаше интересни односи со нив.
  Една од следните епизода беше на
  планета на полицајци и криминалци, кои си ги
  сменуваат местата на секои 24 часа. (која
  добра метафора!)
  Во врска со оваа – или некоја друга
  серија – се асоцирам на две имиња:
  Геза Смола, и Ориз Затрезњак
  (добро, се насмеавме).
  Грубо земено, така некако се викаа.

  Ако аплоадираш, мој ќеф е да ги порано
  ги видам Палавкоците. (Ги имаше веќе на
  интернет, но синоќа проверив ги
  избришале.)

  Уште не сум завршил: Ако пребараш имиња
  Tex Avery и Bob Clampett, можеби меѓу нив ќе
  најдеме некој кој сме гледале а не е на
  листата. Овие двајца (и Chuck Jones) се najdobrite
  креатори во историјата на Merrie Melodies и Looney Tunes.

 248. Moby вели:

  Тој и онака нема дијалози/зборење а и ги има за симнување. Сум го испуштил, чекав да го снимам Кенг. О.О. како што кажа во 14 00 до 14 15:)
  даваа некој “нов” цртан француски

 249. gvendolin вели:

  Кенгурчето го даваа минатата недела скоро секој ден,на негово место е сега Рексио….а тој пред тоа е во серии Доктор Глобил во 14:00 почнува,па после тој овие другите.А Грашковците во 10:25 ги даваат уште.

 250. gvendolin вели:

  Денес во 14:45 ќе го даваат Рексио.

 251. gvendolin вели:

  А сакам…мноогу сакам да го изгледам овој со принцезава,барав ама нема ништо…баш ништо :(

 252. gvendolin вели:

  Без македонска синхронизација што ќе ни се мачиња…не се баш толку интересни…бар мене не ми се :) .
  А си приметил секој ден дека даваат кенгурчето и грашковци??? Јас не сум пишала за ова,пошто кажа ќе те нема некое време и што знам дали ќе видиш….ама еве ако незнаеш :) секој ден во 10:25-Грашковци и околу 14-14:30 Кенгурчето………

 253. Moby вели:

  М.У го има тој, постиран е. Ипак фала за ентузијазмот:)
  Уште тие на списокот останаа.

 254. Moby вели:

  тој е цртанот. Браво и за куклената серија “Мачиња” можеби ја има по торенти за симнување. Ја има Пипи долгиот чорап ако те интересира комплет сите епизоди за симнување

  ја почнав да ги враќам цртаните што ми ги избришаа ќе ги поправам и постовите со цртаните . постепено

 255. gvendolin вели:

  http://www.kratkyfilm.com/catalogue/html/indexa.htm
  Изгледа ова е цртанот со принцезата која можела да види се …али принцезава ми е чудна??? а принцот е тој,нели?

 256. Moby вели:

  Може од сегашна гледна точка би бил и безвезе, ама и според други форуми и портали Колен е нај вака останат како “легендарен” цртан, во сеќавање:)

  знам дека кога го гледавме со братучетка ми ја фаќаше хистерично смеење а кога го гледав сам од што ми беше досаден ме фаќаше спиење..сличен “досаден” цртан беше и Магичната топка.

  -Каде беше?-праша Тетка Мили.
  -Никаде..-рече Сем.
  :)

 257. gvendolin вели:

  Ајде почни да ставаш се што ти е ново :) …батали ги старите ….ги имаме :)
  Ај,ај… ;)

 258. Moby вели:

  Мислам дека порано или подоцна кога-тогаш ќе го дадат и Колен.
  Тоа ме мотивира кога ми ѕвони мобилниот да станам да ја видам програмата:)

 259. Moby вели:

  :) )
  Коментарот не е на кирилица!

 260. gvendolin вели:

  цццц….каков си станал… ;)

 261. Moby вели:

  Ги снимив и двата само не ви се пофалив за да не ме терате да ги аплоадирам:)
  не верувам дека е ре-синхронизиран Дружината на Мики Маус, нема шанси, само зашто го немаше Борис Мајсторов или дека гостинката во епизодата беше жена и гласот беше женски?

 262. gvendolin вели:

  Еве јас да ја дополнам колекцијата :)
  http://img132.imageshack.us/my.php?image=pachaqq1.jpg
  Куклена серија “Мачиња”…ја има и на список :)
  Еве тука инфо за оваа серија:
  http://www.imdb.com/title/tt0355118/
  Еве ја и на youtube:
  http://www.youtube.com/watch?v=Ovn3j4R672U

 263. Meceto Usko вели:

  еве еден супер е од мое време, можеби и си го постирал до сега. Бојан, љубљански цртан фил од словенечката школа на цртачи.

  http://www.youtube.com/watch?v=qVIVQ7TlHgE

 264. СНЕШКО вели:

  мене Мила ми дава да гледам цртани колку сакам до пред спиење

 265. gvendolin вели:

  Па нема сликче,само сеќавање….

 266. Падобранeц вели:

  Ништо не праиме без сликче, Гвен…

 267. gvendolin вели:

  Падобранец може ти знаеш кој е овој цртан…Моби мислам дека го прашав веќе и не му е познато.
  Се работи за едно деденце кое има кола и си ја чува во гаража.Колата е коо жива(како онаа на кучето од куќичка со дворче)и наместо бензин и става некој овошен сок.Дедото живее во шума,во една куќичка,а доле во гаражата колата.Цртанот започнува со будење на деденцето и тој се спушта у стилот на пожарникарот Сем преку еден столб во гаражата и го храни автомобилот….ти текнува???Може да е чешкословачки :?

 268. gvendolin вели:

  Ги има Лолек и Болек и Пипи-цртанот и што знам уште кој и кај нас на една бензинска баш гледав :)
  Па Кенгурчето,Грашковците,Рексио(кај нас Рекшо да ти бил,арно си кажа Падобранец ,мислам дека он кажа..а јас се го мислев како Дарко,Марко и Шарко),Василиса пред некој ден…што знам,ама кенгурчето го затераа неколку денови по ред :) .
  А тебе кај те снема ???Баш кога почнаа со долго бараниот кенгур на МТВ :D

 269. gvendolin вели:

  http://www.akk.org.mk/filmography.htm#1970
  “Долго топло лето” (1970) :)

 270. Moby вели:

  Јoshua, него барај го кај италијанското знаме(италија)

  а и на you tube има доста епизоди, можеби сите епизоди

  http://www.youtube.com/results?search_query=lilliput+put&search_type=

  Lilliput Put

 271. gvendolin вели:

  Па тоа нели е Лилипут пут :?

 272. Joshua вели:

  Мислам дека имаше и еден цртан на кој на почетокот одбираа некој инсект кој после беше главниот лик. Ги паметам со скакулецот кој неможеше да прскокне еден куп со камења и црвот кој падна со јаболко и после не можеше да се врати внатре , па падна уште едно јаболко со женска и така………….

 273. Moby вели:

  Малиот одред- најавата
  http://www.youtube.com/watch?v=Zyg_febEUrg

  Видое Видически
  “Малиот одред” според романот “Големата Шума”
  Тв серија од 10 епизоди, 1977

  Улоги:
  Бошко Дејановски, Ацо Стефановски, Јоана Поповска, Јосиф Јосифовски, Васо Ангеловски, Кире Печијаревски, Соња Димитровска, Миле Виларовски, Владо Атанасов, Бобан Недевски, Златко Јанчев, Николче Младеновски, Љубиша Ристовски, Џулијана Левкова, Валентин Латковски.

 274. Moby вели:

  падобранец, ете ти ја Бети
  провери го профилот, 2 епизоди и 4 епизоди Ж. и Л.

 275. taurus 88 вели:

  да да тој е цртанот..а како се викасе тој цртан со колачинјата кога ќе станат живи и кога ќе им ја грабнат принцезата-колаче,а на крајот нема веќе да бидат живи и ќе ги извадат од рерна на шпорет? :) ))))))))

 276. Moby вели:

  Опиши се` што знаеш.
  Дали има и едно девојче(вистинско не нацртано) во цртаниот? На почетокот и на крајот.
  Ако е тој, спомнат е им текнува на повеќе луѓе ама го нема сега за сега.

 277. taurus 88 вели:

  да те прашам нешто?
  како се викаше тој цртанот (можеби го имаш тука) со училишната ташна и со училишниот прибор што зборува??????????знам дека тој цртан го даваа многу порано.

 278. gvendolin вели:

  Е за пингвините ништо не ми текнува..ајде другиве нека се сетат на цртанов…ама даван е 100% на МТВ.
  Светле може и да беше долгометражен оти само 1 имам гледано(тоа од описот)…значи изгледа е.
  Да ми текнува на Мачиња..го даваа пред некое време од 19:15,пред да почнат со Ушко.

 279. Moby вели:

  За Бети Буп ти кажав, имам една епизода ќе ја ставам најверојатно утре
  А Денис ако не го дадат другпат ќе оди со клип од You Tube во оригинал како што е. А и нема врска и другпат после да го дадат можам да го снимам пак

 280. Падобранeц вели:

  Че ставиш малце, информативно. И за Бетито, хеј.

 281. Moby вели:

  Епа ти реков го фатив отпола. Или целосно или ич.
  Вака брич

 282. Падобранeц вели:

  Снимак?

 283. Moby вели:

  Денис сега го даваа пред 2-3 недели го фатив отпола не е со букви титл туку со гласови. да, на македонски

 284. падобранeц вели:

  Да беее, Денис. Тоа со превод беше на македонски?
  А и Чарлито исполнува услов за у листа.
  Апрувед!

 285. Moby вели:

  А може да се стават и
  -Чарли Браун
  и
  -Денис(тоа детето и стрипови и игран филм што има снимено)
  :( :( :(

 286. Moby вели:

  Soul†akeR, дај некој линк. Која година си го гледал и на која телевизија?

 287. Moby вели:

  Ги додадов
  -Патување во центарот на Земјата

  - Принцезата која гледа се`

  -Спорт Били

  -Пчеличето Хачи

  -Палче

  -Пикси и Дикси

  Патување во центарот добро. Принцезата ај да речеме дека е друг цртан дека не е во рамките на Унгарски народни приказни.Спорт Били добро. Хачи добро.
  Палче може.
  за Пикси и Дикси стварно е спомнат
  http://www.vest.com.mk/default.asp?id=3268&idg=1&idb=213&rubrika=%40ivot

  наводно 117 епизоди.

  Пингвините не ги ставам сега засега, дур не се јави некој друг или Гвендолин ако не каже нешто повеќе.

  А Светилката Светле да не беше долгометражен? Оти
  ако почнеме со долгометражни поарно да се утепам.. :(

  така може да влезе и тој со кучето и 7-8 зајаци
  што се фамилија и уште 100 други ќе испаднат.

  А ќе го ставам Мачиња. Ви текнува тој куклената емисија со тоа едно како Кокер Шпаниел, па едно маче
  и тој папагал еден
  ?

 288. Soul†akeR вели:

  Ау стварно,не видов таму,мислам дека го нема Дајнамајт чудото од куче,со тој херојот што му беше партнер што имаше костум како сокол,американски мислам е

 289. gvendolin вели:

  Soul†akeR види убаво во хрватска продукција ги има Летечките Мечиња,а Бојан во словенска.

 290. Soul†akeR вели:

  Ти фали БОЈАН,тоа детето со шеширот,што боеше и црташе,а мислам дека не го видов Летечките Мечиња

 291. Moby вели:

  не пушта
  The topic or board you are looking for appears to be either missing or off limits to you.

 292. Moby вели:

  Eпа тие ти за 10 години ќе ги постираш. Тие не се “мои” цртани. Додуша и некои други не се ама ми ги подвалуваат како што можеш да видиш:)

 293. Lost series вели:

  Е не ми е јасно зашто не на пример да го има Декстер…или чекаш да помине 2010 па да кажуваме од двеилјадитите години што беа. :D
  P.S. Не ми текнува некој цртан, ама ако ми текне ќе пишам.

 294. Moby вели:

  Некои ги ставив некои сега за сега не.
  Том и Џери
  Вовчето од Боливачково
  Принцезата која гледа се` рековме дека тоа се најверојатно Унгарските народни приказни, значи Унгарски народни приказни

  Пингвините и Чебурашка не се сигурни, Спорт Били тој може да пројде, Падобранец ти си го гледал ли? Да не го гледале навремето на Картун Нетворк, неможе така.:) Дали одел Спорт Били на македонска или на пренос од Тв Белград?
  Палче кој беше тој?
  Светилката Светле ај тој ти верувам дека си сигурна и даваше некои описи.
  Пикси и Дикси кога одел на македонска? рековме Картун Нетворк не се важи

  А Диџеј го спомнува и некој Пчеличето Хачи, исто одел навремето а не е Пчеличката Маја.

 295. Moby вели:

  падобранец,
  а тоа Патување во центарот на Земјата е посебен цртан или епизода од Тарзан. Мене ми личи како роман од Жил Верн:) Откај сега Тарзан патува во центарот на Земјата?

 296. Падобранeц вели:

  Ај, ќор, си го ставил Тарзан веќе.

 297. Падобранeц вели:

  Тарзан обавезно ради спикерот и Патување во центарот на Земјата.

 298. gvendolin вели:

  Во овој список ти фалат:
  1.Пингвините Пик и Квик(фали клип)
  2.Чебурашка(мислам дека и кај нас го даваа)
  3.Попај
  4.Спорт Били(не сум сигурна дали го имаш)
  5.Таличниот Том
  6.Волшебникот од Оз http://img148.imageshack.us/my.php?image=820sy7.jpg
  7.Палче
  8.Принцезата која гледа се
  9.Светилката Светле
  10.Цртанот со човечето(дрво среде куќа)
  11.Пикси и Дикси
  12.It’s the wolf (кај нас незнам како беше..ти текнува со волкот,овчичката и кучето….”Јас ќе те спасам овчичке.”) http://img148.imageshack.us/my.php?image=mildewuc8.jpg
  Толку :)

 299. Moby вели:

  Знам, овде се тие што фалат што не дошле на ред.
  дека нели рековме да направиме список.

 300. gvendolin вели:

  Moby Виленка ти имам пратено на меил линк ..заедно со Мази..провери пак,да не барам сега.

 301. Moby вели:

  Гринго, не се важат тие:) Збориме за овие античкиве цртани

 302. Moby вели:

  абе добро, нели рековме да направиме список што фали. ;)
  Епа тоа фали кажи ако имаш некој што не е спомнат не тие спомнатите

 303. Gringo de Sousa вели:

  Џони Браво!!! ;)

  Или Cartoon Network цртани не спаѓаат. ;)

  Сунгерот БОБ. :) :)

 304. gvendolin вели:

  И друго…па сабајле го даваа Бети Буп околу 9…не го сними ?

 305. gvendolin вели:

  Па незнам баш за принцезава…нели пишав дека тој цртан можеби се вика “O princezně, která všechno viděla”,значи чешки цртан…што знам :?
  За пингвините сум сигурна дека го даваа..само незнам колку епизоди ,наслов,некоја сцена или било што освен што ми се познати пингвините…па нели и ти рече дека се сеќаваш или??
  Па Палче го објаснував во претходниот пост еве:
  “Колку што се сеќавам јас Палче беше вака:кај нас даваа само еден цртан мислам…тоа беше едно малечко,ќелавко со 3 влакна на главата и на школо одеше во кибрит направен како кола и вратарот од училиштето не го пушташе оти бил многу мал и го мереше со лењир.Палче му се пикна на директорот во џебот од палтото и така влезе во школото.После им отиде на час на децата,додека наставничката беше излезена,ја отвори книгата по историја и од неа почна да ги вади сликите и тие оживуваа.Извади една змија и и го извади отровот и го стави во еден пехар……и испаѓаше и некој лав,крал,Ромео и Јулија…..така нешто беше цртанот.”
  За Светле ова ви пишав:
  “Ми текна на уште еден цртан филм…Светилката Светле…се сеќавате ли????Изгледа се се случуваше во Њујорк,имаше невреме,некој авион неможеше да слета и Светле му го осветли патот и потоа им помагаше на сите авиони при слетувањето….На крајот и дадоа точаче и си возеше над некоја зграда и светеше……ете толку ми текнува,изгледа ќе се сетите на нешто.”
  Јас незнам кај сум го гледала Пикси и Дикси ..ама ми текна дека во интервјуто со Борис Мајсторов од вечер прочитав дека е еден од цртаните што се со негова синхронизација.

 306. Бунка вели:

  Бети Буп го имам постирано кај мене(кога ме држеше вирусот кој му го пренесов на Моби :) ).

  Мислам дека го има и на ЈуТјуб и Дејлимоушн.

 307. Moby вели:

  Гвендолин, не ме пушта до линкот.

 308. gvendolin вели:

  Не овој си е посебен цртан….јас не го знам,ама Падобранец и ВББ коментираа за него…”Journey To The Center Of The Earth”
  Еве види тука
  http://crtanifilmovi.eludiumq.com/forum/index.php?topic=3130.0

 309. gvendolin вели:

  Па изгледа оти сум логирана мене ми дава …линков е од download секцијата и затоа може не те пушта….
  инаку сакав за слика да видиш,да ти текне.

 310. Падобранeц вели:

  ТООО Моби, дај Бетито. Него што и‘ значи тоа Буп? Boob?:)

 311. Moby вели:

  Бети Буп имам снимено на македонски клип, ќе направам посебен пост.

 312. Moby вели:

  е овој цртан досега никој не го спомнал:) да не е американски од тие првите скоро црно-бели? Дали на Македонска си го гледала и на кој јазик беше/која држава претпоставуваш дека е

  незнам може некој друг ќе знае ..доопиши го ако ти текнува друго.

 313. Падобранeц вели:

  За чисто македонски збориме, не за преноси, не за Картуновци (од кај бе Картун у тоа време :) ).

  Патување во центарот на Земјата е посебна серија.

  Спорт Били, исто така, не беше пренос РТБ, идеше во недела од 19:00 :) само мислам беше со титл, со оние куцаните букви, а не со синхронизација.

 314. Падобранeц вели:

  Пчеличето Хачи е исто не-пренос, наше. Слободно стави го на листа.

 315. Падобранeц вели:

  Пикси И Дикси идеа со 70% сигурност…Идеа бе идеа, стај ги и нив. Прва половина на осумдести.

 316. gvendolin вели:

  Во училишниот прибор девојчето е вистинско,не е нацртано…а и мислам дека не зборуваа предметите..колку што ми текнува.

Place your comment

You must be logged in to post a comment.